życie ma sens

Jak mieć energię o 6 rano, czyli zostań skowronkiem

Please follow and like us:
20

Jak mieć energię o 6 rano, czyli zostań skowronkiem

Kawa nie czyni dnia .

Nie tak dawno jeszcze, lubiłam chodzić późno spać i (najchętniej) późno wstawać.

Najchętniej, bo było to możliwe tylko  w weekendy, albo w czasie urlopu.

W ciągu tygodnia musiałam  wstawać wcześniej, rzecz jasna, co było dla mnie torturą.

Krótko mówiąc, byłam taką popularną sową. I święcie wierzyłam,  że tak powinno być, że to normalne. Że są różne typy ludzi, i ja należę właśnie do takich, którzy dobrze się czują przesiadując po nocy.

Jak miec energie o 6 rano, czyli zostan skowronkiem

Wczesne wstawanie było dla mnie koszmarem. Zawsze potrzebowałam budzika, a nawet dwóch, ustawionych z dala od nocnego stolika, a to wszystko tylko po to , żeby wywlec się z łóżka. Kawa, papieros i szybkie śniadanie, o ile bułkę z nutellą można nazwać śniadaniem.

Aż przyszedł czas, kiedy zaczęłam  interesować się zdrowym żywieniem.

I im bardziej wgłębiałam się w temat, tym częściej czytałam o ludziach, którzy byli tak naładowani energią, że bez pomocy  budzika zrywali się  na równe nogi o szóstej rano.

Było to dla mnie niepojęte.

Jeżeli do tego okazywało się, że w niedzielę,  zamiast wygodnie w łóżku pić kawusię i jeść ciepłe rogaliki z masełkiem, idą biegać albo do siłowni, tylko wzdychałam  z niedowierzaniem.

Minęły dwa lata i sama należę do tego kręgu pozytywnie zakręconych dziwaków. Co prawda nie chodzę rano do siłowni, ale idę na kilkukilometrowy szybki marsz po górach z psami.

Nie mam absolutnie żadnego problemu z wstawaniem  wczesnym rankiem i rozkoszuję się tym.

Jak to osiągnąć ?

Jak mieć energię o 6 rano ?

Czy to w ogóle jest możliwe?

Oczywiście.

Najważniejsza jest regularność i powtarzający się rytm, a nawet, powiedziałabym rutyna.

Jeżeli lata całe kładziesz się spać o różnych porach, twój organizm jest rozregulowany. Kiedy w piątek i sobotę idziesz spać późno , a w dodatku twoja biedna wątroba musi przerobić niezliczone ilości alkoholu, nigdy nie obudzisz się o świcie.

Jak miec energie o 6 rano

Będziesz spać do południa i  wieczorem nie masz ochoty o 22 położyć się do łóżka, a jeśli się do tego  zmusisz, liczysz barany i przewracasz się bezradnie z boku na bok. W rezultacie, kiedy zacznie się nowy tydzień, zostanie w tobie tyle energii co w  przekłutej  dętce.

Wiadomo więc, że pewien rytm dobrze się tobie przysłuży.

Kładź się wcześnie spać.

Co to znaczy ? Ja idę do łóżka między godziną 21 a 22. Nie śpię jeszcze, ale przez pół godziny czytam książkę. Nigdy nie jest to thriller ani kryminał, raczej coś lekkiego, co pozwala mi łagodnie przejść w fazę odpoczynku.

Nie czekaj do momentu, kiedy padniesz na twarz.

Wyczuj moment, kiedy będziesz wiedzieć, że trzeba dniu powiedzieć „pa” i wskoczyć w objęcia Morfeusza. Jeśli nie masz siły umyć zębów, to sygnał, że chodzisz spać stanowczo za późno.

Zwróć  uwagę na to, co znajduje się w sypialni. Wiadomo, że nie powinno być w niej żadnych sieci WIFI, żadnych telewizorów i nic podobnego.

Nie bierz do łóżka laptopa, komórki i tableta.

Ale co ze światłem?

Niektórzy uważają, że najwłaściwsza jest całkowita ciemność, czyli rolety czy  żaluzje,  które nie przepuszczają żadnego światła.

Ja jestem innego zdania. Nie lubię kiedy w pokoju jest ciemno jak w grobie. Człowiek to istota dostosowana do rytmu natury, bo jest jej częścią. Czyli kiedy śpisz w czerni, takiej, że nie widzisz swojej ręki, to nie wiesz, kiedy nadszedł  dzień. Jest już godzina dziesiąta, a ty wciąż śpisz.

Jak miec energie o 6 rano, czyli zostan skowronkiem

Zatem dobrze mieć zasłonięte okna, szczególnie jesli masz pecha i twoje okna wychodzą na ruchliwą ulicę, ale bez przesady.Wystarczy, jeśli nie świeci ci w oczy neon.

Odstaw używki.

Nie pij wieczorami kawy, herbaty ani alkoholu.

Ja bardzo lubię zieloną herbatę i piję jej kilka filiżanek w ciągu dnia. Jednak od pewnego czasu zauważyłam, że kiedy piję ją wieczorami, absolutnie nie mogę spać. Zatem w moim przypadku zielona herbata tylko do południa, jednak  nie po to, aby się stymulować, lecz po prostu dlatego, że mi smakuje.

Nie stresuj się w łóżku, nie kłóć się z ukochaną połową, zostaw wszystkie troski za drzwiami. Łóżko = relaks.

Wstawaj natychmiast po pierwszym przebudzeniu.

To jest ta właściwa pora. Nie kładź się ponownie i nie zmuszaj  do zaśnięcia.

Pomyśl przed snem co będziesz robić, kiedy wstaniesz wcześniej niż inni.

Może poświęcisz pół godziny na naukę języka?  Może pójdziesz biegać? Może wybierzesz się na dłuższy spacer z psem? Może upieczesz ciasto?

Kiedy rano wracam z przebieżki po lasach, często spotykam się ze zdziwieniem napotkanych po drodze ludzi. Jednak nigdy nie oddałabym tych porannych godzin. Świat jest o tej porze zupełnie inny, cichy i bardzo tajemniczy…

przekonaj się, to proste, zostań skowronkiem !

 

 

Pozdrawiam wiosennie – Agnieszka

i zapraszam tutaj

http://greenelka.com/krotka-historia-o-szczesciu-czyli-siegaj-do-gwiazd/

Jeśli ten tekst zaciekawił Cię, a może zainspirował, daj temu wyraz proszę. Możesz to wykonać na kilka sposobów. Możesz dać lajka, tu i na mojej stronie na Facebooku, możesz posłać ten tekst dalej, a może napiszesz komentarz. W każdym przypadku cieszę się i pięknie Ci dziękuję.

(Visited 21 times, 1 visits today)
Please follow and like us:
20

Only registered users can comment.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *