Książki warte mszy

Ciekawe książki na lato, II

Ciekawe  książki na lato, II

Bez książek nie umiem żyć.  Chciałam się dzisiaj z wami podzielić moimi kolejnymi propozycjami na lato.

Od razu przechodzę do rzeczy. Dzisiaj dla odmiany polscy autorzy.

Tego lata w Zawrociu – Hanna Kowalewska

Fascynujący cykl powieści obejmujący 5 tomów.

Matylda, młoda kobieta i główna bohaterka, mieszkająca w miejskim blokowisku dostaje pewnego dnia w spadku po babci Aleksandrze malowniczo położony dom na prowincji.

Ciekawe ksiazki na lato. czesc II

Znajduje w nim lakoniczne zapiski z życia dziadków, które są tak bardzo tajemnicze, że pobudzają jej ciekawość i sprawiają, że cała powieść zaczyna się jawić czytelnikowi jak układanka.

Matylda zaczyna powoli, krok po kroku odkrywać tajemnice przeszłości jej rodziny, a stary dom wciąga ją bez reszty w swoje intrygujące sprawy. Wraz z wnikaniem w skomplikowane relacje między mieszkańcami domu , zmienia się sama główna bohaterka i zaczyna na siebie patrzeć innymi oczami.

Cykl obejmuje tomy:

  • Tego lata w Zawrociu,
  • Góra śpiących węży
  • Maska arlekina
  • Inna wersja życia
  • Przelot bocianów

ciekawe ksiazki na lato

Upiory spacerują nad Wartą – Ryszard Ćwirlej

Ten kryminał trzeba po prostu przeczytać !

Dowcipnie i ciepło napisana powieść, której akcja rozgrywa się w latach 80- tych w Poznaniu.

Dla tych, którzy ten czas przeżyli, okazja do wspomnień, dla młodszych okazja dowiedzenia się,  jak to naprawdę było. Puste półki w sklepach, radość z wystanej pralki, zomo na ulicach, talon na Poloneza i niesamowity Poznań z jego niepowtarzalną gwarą i atmosferą.

Lokalne półświatki, nielegalne interesy,a przede wszystkim milicja dysponująca jedynie starą maszyną do pisania, zdezelowaną Nyską i mająca wieczną kontrolę partyjnych urzędników nad głowami.

Pewnego czerwcowego ranka 1985 roku wędkarze znajdują na brzegu Warty nagie ciało kobiety.Milicja zaczyna prowadzić trudne i skomplikowane śledztwo, zakończone bardzo zaskakująco.

Przyznam się, polecam tę książkę gorąco  nie tylko ze względu na niesamowity klimat w niej panujący, ale również dlatego, że jestem z urodzenia Poznanianką

Lesio – Joanna Chmielewska

Chyba najśmieszniejsza  z książek niezrównanej Królowej Polskich Kryminałów.

Chmielewska stworzyła tutaj postać niezdarnego, komicznego architekta, który wraz z biurem projektów, w  którym pracuje, wplątuje się w niesamowite i komiczne przygody.

Uwielbiam tę książkę, polecam wam gorąco, śmiech aż do bólu brzucha gwarantowany.

Czy pani mieszka sama – Magdalena Samozwaniec

Dowcipnie napisana powieść Magdaleny Samozwaniec, będąca jednocześnie, jak to często bywa u siostry Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej satyrą na konwenanse, ale też super narysowanym portretem kobiety i mężczyzny, takimi jakimi są  na co dzień.

Lata 50 te. Xenia, młoda kobieta , nie bardzo piękna, wysoka, szczupła i płaska jak naleśnik, jak sama o sobie mówi, mieszka u swojej ciotki w Warszawie i  pracuje w redakcji. Nie mając jako kobieta  najmniejszych szans na samodzielne mieszkanie, postanawia przebrać się za młodego chłopca…

ciekawe ksiazki na lato czesc II

Dla tych co lubią bardzo romantycznie

Wszystkie wiersze – Halina Poświatowska

***

jesteś ty

powietrze

bóg

ziemia uciekająca spod stóp

kołysząca sie w bezmiarze

zawisła

na złotych nitkach pożądania

ciemny smukły szybki

unosisz ją okrągłą

obejmujesz zgiętym ramieniem

przerzucasz przez biodro

idziesz

patrzę

w jedyną twarz ziemi

Miłej lektury – Agnieszka

może zajrzysz też tutaj:

http://greenelka.com/5-super-thrillerow-do-czytania-w-gluchym-lesie/

 

 

 

(Visited 2 times, 1 visits today)

3 thoughts on “Ciekawe książki na lato, II

  1. „Upiory” czytałem. Super ciekawy kryminał – a na dodatek można się w nim dobrze odnaleźć. Sam znam dobrze Poznań i czytając to opowiadanie, mogłem w ten sposób śledzić akcję „miejsce po miejscu”.

    W tym zakresie polecam również „Złego” wielkiego Tyrmanda. W ogóle, Agnieszko, planujesz może listę najlepszych kriminałów? To bardzo popularny gatunek, chyba każdy z nas przeczytał już przynajmniej raz w życiu jakieś dzieło Agaty Christie czy Artura Conana Doyle’a. Może stworzysz raz taką listę? 🙂

    pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *