Szlachetne zdrowie

6 powodów, dla których warto jeść kiszonki

6 powodów, dla których warto jeść kiszonki

Czujesz się beznadziejnie? Brakuje ci sił do tego, co jeszcze kilka miesięcy temu przychodziło ci z łatwością?

Kiedy rano otwierasz oczy, myślisz,  że właściwie najlepiej byłoby zostać w łóżku i przespać cały dzień?Boli cię głowa i masz wszystkiego dosyć?

I przede wszystkim:

tęsknisz za słońcem ?

Wiesz, nie tylko ty tak się czujesz. To słynne  przesilenie przedwiosenne. Właśnie teraz powinniśmy naładować akumulatory witaminami,żeby się wzmocnić.

I tu z pomocą przyjdą ci kiszonki. Sama bardzo je  lubię i właśnie teraz jem codziennie. Czuję, że mój organizm się ich wręcz domaga. Dodaję kiszoną kapustkę, marchewkę albo ogóreczki do każdego posiłku i czuję, że moje ciało jest mi za to wdzięczne..

Kiszonki to najlepszy sposób, żeby uzupełnić braki witamin właśnie teraz, kiedy ich brak.

Niestety w Polsce  kapustę  kiszoną lubi się najbardziej pod postacią ciężkiego bigosu, tudzież w wersji zasmażanej. W ogóle jest tylko dodatkiem do kotleta. Ewentualnie  jako farsz do pierogów. Ogórki lądują na kanapce z szynką i masłem, albo w tłustej sałatce z majonezem w roli głównej.

6 powodów, dla których warto jesc kiszonki

A przecież zasługują na wiele więcej, zważywszy na dobro, które  gotowe są ci wyświadczyć.

Kapusta kiszona z marchewką i  rodzynkami jest o wiele zdrowsza niż ciężka kapucha, zasmażana na patelni, taka co to siedzi kilka godzin w żołądku. A ogóreczki ślicznie wyglądają nie tylko zatopione w majonezie, ale na przykład w sałatce z rukolą i awokado.

Zresztą kisić można inne warzywa, na przykład  marchewkę albo kalafior, a ja znowu pasjami uwielbiam kiszone rydze. To po prostu poezja. Przygotowuję je co roku.

6 powodów, dla których warto jeść kiszonki.

1. Kiszonki zachowują skład podobny do produktów świeżych produktów. Są bogate w witaminy C, A, E i K. Podczas procesu kiszenia powstają dodatkowo witaminy z grupy B –   B1,B2, B3, które wspierają metabolizm, ułatwiają trawienie białek, węglowodanów i tłuszczów.

2. Wzmacniają układ nerwowy i pomagają w koncentracji.

3.Kiszonki to produkt wytwarzany w naturalny, biologiczny sposób.

4. Są wrogiem twojej oponki na brzuchu. Zatem nie ma nic lepszego teraz, kiedy  nieuchronnie zbliża się chwila, kiedy  przyjdzie ci pokazać, co było pod zimowym płaszczem. Wiadomo, że to nie zawsze jest atrakcyjne i bez zarzutu. Miseczka kapustki kiszonej ma tylko 12 kcal, a mały ogóreczek jeszcze mniej, bo aż… 6 kcal.

6 powodów, dla których warto jesc kiszonki

5.Kiszonki mają bardzo dużo błonnika.

6.Dzięki kwasowi mlekowemu, który powstaje w czasie fermentacji, kiszonki są najlepszym probiotykiem. To dlatego nasza kapustka  sprawdza się w oczyszczaniu nas z toksyn. Te dziwnym trafem lubią nas szczególnie zimą. Bez wzajemności. Oczyszczenie, czyli detoks to  w efekcie ładna cera, błyszczące włosy, świeży oddech i sprawny umysł.

A oprócz tego smakują, smakują, smakują !!!

Pozdrawiam serdecznie – Agnieszka

Jeśli Ci się spodobało, daj lajka i zajrzyj tutaj

7 zielonych, super oczyszczających szejków na 7 dni

 

 

2 thoughts on “6 powodów, dla których warto jeść kiszonki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *