5 powodów, dla których śmiech to zdrowie

Please follow and like us:
20

Lubisz się śmiać? Mam nadzieję, że tak, bo śmiech  lekarstwo i kosmetyk za darmo.

Ale jeżeli z natury jesteś ponurakiem i  wszystko bierzesz bardzo serio, albo co gorsza, wciąż się zamartwiasz, to pomyśl czy może jednak warto to zmienić.

Ja twierdzę, że tak. Wiem,  powiedzenie ” śmiech to zdrowie” to banał i staroć, ale tak naprawdę jest.  Nawet sobie nie wyobrażąsz jak bardzo śmiech  może zmienić życie. Nie mówiąc o tym, że lubimy przebywać z ludźmi, którzy się śmieją. Roztaczają wokół siebie szczególną aurę, jakby chcieli dzielić się swoim szczęściem. Warto się od nich uczyć 🙂 Chociaż oni wcale nie muszą być na okrągło szczęśliwi, bo życie bywa różne. Ale tacy ludzie potrafią zawsze coś takiego znaleźć, że zaczynają sie śmiać. I wtedy, jeśli jest im ciężko, czują się lepiej.

A jeśli jeszcze masz wątpliwości, to przeczytaj jakie są wymierne korzyści śmiechu dla twojego zdrowia.

1.Śmiech wzmacnia układ odpornościowy

Kiedy się śmiejesz, poziom hormonu stresu redukuje się, poprawia się krążenie i tym samym do wszystkich tkanek dociera dużo  tlenu.

Kiedy się śmiejesz, wzrasta poziom immunoglobuliny A, która odpowiada za zwalczanie infekcji i wirusów w układzie oddechowym.

Kiedy się śmiejesz, twoi wierni żołnierze, komórki NK, czyli Natural Killers,  wzmacniają swą bojowość i zamieniają się w prawdziwych zabójców dla potencjalnych agresorów, czyli wirusów i bakterii, które chciały rozsiąść sie wygodnie w twoim ciele. Nie ma tak dobrze – mówią komórki NK i ruszają do odsieczy.

I odwrotnie, jeśli jesteś wciąż w nastroju smętnym i życie  pokazuje ci się tylko w barwach czarnych, komórki NK składają broń i oddają się błogiemu lenistwu. A za to nieproszeni goście rozpierają się łokciami, no i choroby walą drzwiami i oknami. Tak samo działa długotrwały stres.

5 powodow, dla ktorych smiech to zdrowie

2. Śmiech jest zastrzykiem młodości dla organów w twoim ciele

Poprawia przepływ krwi i daje twojemu ciału więcej energii. Serce, mózg i wątroba dostają pozytywne impulsy i pracują wydajniej i lepiej.

Śmiech jest jednym z najlepszych sposobów terapii w chorobach serca. Kiedy sie śmiejesz, poprawia się ciśnienie krwi i krążenie.

3. Śmiech rozluźnia napięte mięśnie i redukuje stres

Kiedy się śmiejesz, twoje mięsnie sie odprężają i automatycznie czujesz sie lepiej. Śmiech, podobnie jak ruch uwalnia w twoim  ciele hormony szczęścia , endorfiny, które sprawiają, że zapominasz o napięciu, duchowym i fizycznym.

4. Śmiech poprawia pamięć

Kiedy się śmiejesz, w twoim ciele spada poziom kortyzolu, czyli bardzom szkodliwego na dłuższą metę hormonu stresu, a zwiększa się z kolei poziom dopaminy i serotoniny, hormonów, które zapewniają dobre samopoczucie. Ta aktywność  nie tylko sprawia, że czujesz się dobrze, ale i poprawia sie twoja zdolność zapamiętywania.

5. Śmiech pozwala  pozytywnie myśleć.

Nawet, jeśli masz dołek, jesteś w depresyjnym nastroju, masz wszystkiego dość, wystarczy odrobina dystansu do siebie i szczypta dobrego humoru, a kiedy pojawi się uśmiech na twarzy, wszystko zacznie wyglądać inaczej. Może nie każdy problem od razu rozwiążesz jak czarodziejską różdżką, ale może uda ci się na wszystko spojrzeć z innej perspektywy.

Krótko mówiąc – przestaniesz być pesymistą.

I tego ci życzę, bo śmiech to naprawdę zdrowie 🙂

Pozdrawiam serdecznie – Agnieszka

I zapraszam tutaj

Kot, którego chciałbyś mieć.

 

(Visited 128 times, 1 visits today)
Please follow and like us:
20

Only registered users can comment.

  1. nadworny błazen w krotochwili potrafił wytknąć władzy absolutnej błędy. a mądra władza klaskała… (zanim błazna skrócono o głowę, o czym kroniki już milczą, bo każdy lubi historie, które kończą się dobrze – weźmy takiego Anonima zwanego Galem – nawet imienia historia nie pamięta, bo usiłował spisać uczynki gospodarza i pana na włościach. władza potrafi dopiec).

  2. Lubię się śmiać. Ze wszystkiego. Ostatnio przybłąkał się maleńki kot – ten szkodnik dopiero daje powodów do śmiechu. Złośliwość nie . Ale dobry sarkazm nie jest zły – doceniam zawsze i wywołuje to u mnie śmiech a przynajmniej uśmiech

  3. Staram się uśmiechać do wielu ludzi na ulicy, odwzajemniają i od razu robi się słoneczniej i szczęśliwiej na tym świecie bez względu na pogodę.
    Serdecznie pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *